Polska Urząd Lotnictwa Cywilnego: ULC: Nowa prognoza ruchu lotniczego – dobre perspektywy rozwoju dl
30-Oct-2017 ULC: Nowa prognoza ruchu lotniczego - dobre perspektywy rozwoju dla polskich lotnisk
Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił nową prognozę ruchu lotniczego. Wynika z niej, że w 2035 roku w polskich portach lotniczych zostanie przewiezionych ponad 94 miliony pasażerów, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w roku 2016. Zdaniem ekspertów z ULC, Polska nadrabia dystans do rynków zachodnioeuropejskich, dlatego w kolejnych latach należy spodziewać się dalszego przyrostu ruchu pasażerskiego.
Zgodnie z nową prognozą, w 2017 roku polskie porty lotnicze obsłużą łącznie 39 mln pasażerów, o około 15 proc. więcej niż w 2016 roku. Tymczasem na półmetku 2017 roku polskie porty lotnicze odwiedziło już ponad 17 mln pasażerów, co stanowi 17 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Prezes ULC Piotr Samson prezentując wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym półroczu 2017 roku podkreślił, że w Polsce obserwujemy nierównomierne natężenie ruchu w portach lotniczych. "Wyraźnie zwiększone nasycenie ruchu w centralnej Polsce może powodować problemy z przepustowością. Jednocześnie zwiększa się udział dużych portów regionalnych, i pojawiają się problemy z rentownością regionalnych portów lotniczych obsługujących poniżej 1 mln pasażerów rocznie" - zaznaczył Piotr Samson Prezes ULC.
Liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów było lotnisko Chopina w Warszawie. Z wynikiem niemal 7 milionów pasażerów uzyskało blisko 25 proc. wzrost ruchu pasażerskiego.
Wśród przewoźników regularnych najwięcej pasażerów w pierwszym półroczu 2017 roku obsłużyły linie Ryanair, PLL LOT oraz Wizz Air. Przewoźnicy ci osiągnęli również największe wzrosty w liczbie przewiezionych pasażerów. Wśród linii czarterowych największą popularnością cieszyły się linie Enter Air, Travel Service i Small Planet.
Bogaty wachlarz połączeń lotniczych
Dobre wyniki przewozów pasażerskich to przede wszystkim efekt rozbudowywania połączeń PLL LOT (nowe i wznowione połączenia do m.in. Astany, Stuttgartu i Kaliningradu), jak i przewoźników niskokosztowych Ryanair i Wizzair, którzy otworzyli wiele nowych destynacji lub zwiększyli oferowanie z portów regionalnych. Dalszy rozwój siatki połączeń przez przewoźnika narodowego powinien mieć wkład w dodatni wynik polskich portów lotniczych również w kolejnych latach.
Przewozy czarterowe odrabiają straty
Pozytywne trendy widać na rynku przewozów czarterowych, który w poprzednim roku odnotował duże straty. W pierwszym półroczu obsłużono ponad 1,3 mln pasażerów, co daje ponad 238 tys. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Na dobre wyniki w pierwszym półroczu wpływ miało kilka równoległych czynników. Choć najpopularniejszymi kierunkami były w dalszym ciągu Grecja i Hiszpania, to jednak np. w miesiącach styczeń - marzec największy wzrost ilościowy odnotowano w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Widać zatem, że coraz większą popularnością w tym okresie cieszą się kierunki pozaeuropejskie i dalekodystansowe. Kolejnym przykładem jest rejon Karaibów, gdzie ruch w tym kierunku wzrósł w pierwszym kwartale o 55 proc. (najpopularniejsze były Kuba i Dominikana). Ponownie popularnością zaczął cieszyć się Egipt (szczególnie Hurghada i Marsa Alam), Turcja czy Izrael. To pokazuje, że rynki nieco się odbiły po istotnych zeszłorocznych spadkach wynikających z zagrożeń atakami terrorystycznymi.
Analizując przewozy czarterowe w Polsce należy wspomnieć także o ofercie przewoźników niskokosztowych, którzy coraz chętniej operują do portów wyspecjalizowanych w obsłudze ruchu turystycznego (np. Hiszpania, Malta, Włochy). Tego typu ruch wzrósł o 31 proc. Liderem pod względem kierunków wakacyjnych pozostał Ryanair, choć to Wizz Air odnotował na nich największe wzrosty.
Refer to full documentation in the attachments box below.
Download Files
There are files associated with this article. You can download them below.
You need to be logged in to download files.